TÜKENMİŞLİK SENDROMU NOTLARI

Tukenmislik-Sendromu-Notlari

Tükenmişlik sendromu, ‘‘duygusal tükenme’’ anlamına gelir.

Peki; Tükenmişlik sendromu yaşayan kişi neden kaçmak ister? Zamana bağlı olarak üst üste gelen tüm olumsuzluklar kişiyi duygusal bir tükenme içine sokar. Bu duygusal tükenme sebebiyle kişi kendini güçsüz ve yetersiz görür, hem kendi sorunlarını hem de diğer insanların sorunlarını çözmede hissedilen yetersizlik kişinin kaçışına sebep olur. Kaçınmak(insanlarla daha az iletişimde bulunmak, insanların hislerinden ve sorunlarından uzaklaşmak) duygusal yükü hafifletme yolu olarak düşünülür.

Tükenmişlik sendromu kendi kendine geçer mi? Tükenmişlik sendromunun kendiliğinden geçmesi beklenmez; çünkü stres ve zorluklar devam ediyordur, direnme sırasında da sistem yıpranmaya devam eder, yanlış başa çıkma yollarıyla direnen organizma sonunda fiziksel ve ruhsal çöküntüye uğrar. Eğer üstünde durulmazsa ve müdahale edilmezse, daha ciddi problemlere neden olabilir: çünkü bu durum bağışıklık sistemini zorlar ve buna bağlı olarak direnç düştüğü için organizma hastalıklara açık hale gelir.

*Ruh sağlığı ciddi bir iştir; yapılması gereken vakit kaybetmeden profesyonel psikolojik destek almak ve iyi bir işbirliği ile psikoloğunuzla birlikte yol almaktır. 
 

Uzm.Psikolog.Cansu ANGIN
http://www.monapsikoloji.com/tukenmislik-sendromu-nedir/
                                                                

                                                                                                                      

Yorumlar (1)

  • Y.G

    Tükenmişlik yaşayıp, sonrasında fiziksel hastalanmamız mümkün mü diye sorucaktım; ama yazınızın''kendi kendine geçer mi?'' kısmında açıklamışsınız. Ben sanırım böyle bir süreçteyim, sizinle irtibata geçicem en yakın zamanda çünkü bu durumdan çıkmak istiyorum.Böyle bilgilendirme yazılarınız için çok teşekkürler

    27.09.2018

Yorum Gönder

Lütfen Doğrulama Kodunu Giriniz
Change the CAPTCHA code