15-21 ARALIK LOHUSA SENDROMU FARKINDALIK HAFTASI…

15-21-ARALIK-LOHUSA-SENDROMU-FARKINDALIK-HAFTASI

Psikoloji alanında; Postpartum (Doğum Sonrası) Depresyonu olarak geçmesinin yanında ,insanlar arasında yaygın olarak ‘’lohusa sendromu’’ olarak bilinir. İstatistiklere bakıldığında; her 5 kadından 1’inin lohusa depresyonu geçirdiği tespit edilmiştir.

Postpartum depresyonu, doğumu takip eden süreç içinde oluşabilen beyin kimyasındaki bir takım değişikliklerin neden olduğu bir rahatsızlık tablosudur. Gebelik sırasında, hormonal düzeyde gerçekleşen değişimler(özellikle progesteron ve östrojen düzeylerindeki yükselme), doğumundan sonra ki süreçte ise hem bu hormanlardaki hem de iyi hissetmenize neden olan endorfinlerin miktarındaki düşüş kadınların ruh halini de etkileyerek duygu durum alanında değişimlere sebep olur.

Yeni anneler, doğumdan sonraki ilk sene içinde depresyona daha yatkındırlar. Çocukla birlikte yeni yaşam tarzına uyum sağlamaya çalışma mücadelesi özellikle duygusal destek kaynağından yoksun anneler için doğum sonrası depresyona bir işaret niteliğindedir. Doğumdan önce hayatınızla ilgili stres yaratan kaynakları olabildiğinde azaltmanız önlem için alınabilecek en iyi yollardan biridir. Doğum öncesi ve sonrası süreçte aile içinde kurulan destek sistemi çok önemlidir. Bu yüzden sadece sizin değil eşinizin ve sizle iletişimde olacak olan ailenin diğer üyelerinin de bu konuda bilgilendirilmeleri çok önemlidir. Postpartum da tedavi mümkündür ve gereklidir. Unutmayın! Postpartum’un neden olduğu ruh sağlığı bozuklukları için uzman bir psikoterapistten yardım almak şarttır.

NOT: Özel Göztepe Hastanesi'nin web sitesinde de yayınlanmıştır.

Yorum Gönder

Lütfen Doğrulama Kodunu Giriniz
Change the CAPTCHA code